• wyszukaj nocleg

Miasto

rodzaj noclegu

do centrum

cena max
+ wyszukiwanie zaawansowane
  • Edith Piaf
Fot. Donna Rutherford. Zdjęcie wykorzystane w oparciu o licencję Creative Commons (BY)

Jedną z najbardziej znanych pieśniarek francuskich jest Edith Piaf. Popularność utworów artystki przekroczyła najśmielsze oczekiwania. Jej przeboje znane są nie tylko we Francji, ale i na całym świecie. 


Właściwe nazwisko Edith Piaf to Gassion. Artystka urodziła się w 19 grudnia 1915 w Paryżu, zmarła w 10 października 1963 roku. Jej kariera nie należała do łatwych . Sukces osiągnęła dzięki ciężkiej pracy. Pierwsze występy rozpoczęła w kabarecie Le Gerny's. Rok później stworzyła pierwsze nagranie dla wytwórni płytowej. Kariera Edith nabierała szybkiego tempa. W czasie wojny występowała w licznych lokalach. Współpracowała z ruchem oporu. Sukcesy odnosiła również w USA. Jej recitale cieszyły się dużym uznaniem. Ta mała osóbka (mierzyła jedynie 147 cm wysokości) dysponowała nieprzeciętnym głosem. W jej utworach czuć było dramatyzm i wielkie oddanie muzyce. Edith zadebiutowała również na dużym ekranie. 
 Z czasem wokół gwiazdy zaczęły pojawiać się liczne informacje dotyczące życia osobistego. Powszechnie znane było jej smutne dzieciństwo. Matka porzuciła ją jak była bardzo mała. Wychowaniem zajęła się babka i ojciec. Późniejsze życie rodzinne artystki również pozostawiało wiele do życzenia. Rozwodem zakończyło się jej pierwsze małżeństwo. Wielkim ciosem w matczyne serce okazała się śmierć jedynej córki. W międzyczasie piosenkarka zmagała się z rakiem wątroby, którego nie udało się jej pokonać. Do końca jej dni wspierał ją drugi mąż.


 Dramatyczne życie gwiazdy przełożyło się na jej karierę zawodową. Odniosła olbrzymi sukces na arenie muzycznej, ale nie udało się jej uzyskać pełni szczęścia rodzinnego.


 Do najbardziej znanych utworów Edith Piaf należą m.in.: Milord, Non, je ne regrette rien i Mon légionnaire.

  • Komentarze
brak komentarzy
  • Dodaj komentarz
Treść komentarza
+ Dodaj do komentarza własne zdjęcie (np. jeśli byłeś na danej imprezie)
+ Wstaw film z Youtube


 Imię   Miasto    kod Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Rejestracja | Serwisy

Sylwester | noclegi nad jeziorem
stat4u