• wyszukaj nocleg

Miasto

rodzaj noclegu

do centrum

cena max
+ wyszukiwanie zaawansowane
  • Pałac Wersalski
Zdjęcie wykorzystane w oparciu o licencję Creative Commons (BY)

Turyści zwiedzający Paryż – nie mogą ominąć Chateau de Versailles – symbolu monarchii absolutnej, siedziby Ludwika XIII, Ludwika XIV oraz rządu francuskiego – znajdującego się w Wersalu, na przedmieściach Paryża.


Pałac wersalski to jedna z najznakomitszych budowli baroku klasycznego.


Pałac posiada dwie kondygnacje: dolna – zakończona łukami oraz górna z pasem filarów, pilastrów i wysokich okien. Całość zwieńczona jest balustradową attyką, w której znajdowały się mieszkania członków dworu królewskiego. W środku mieści się m.in.: Muzeum Historyczne, którego jedenaście komnat prezentuje epokę Ludwika XIII i Ludwika XIV. Z Muzeum można przejść do Opery udekorowanej drewnianymi i pozłacanymi ornamentami, a stworzonej z okazji zaślubin Ludwika XVI z Marią Antoniną. Na piętrze znajduje się kaplica z trzema nawami, a także sześć wielkich komnat, gdzie władca przyjmował dworzan.


Najsławniejszym pomieszczeniem pałacu jest Galeria Zwierciadlana, która ma 74 m długości i 10 m szerokości. Malowidła Le Bruna , przedstawiające wielkie francuskie zwycięstwa, zdobią jej sklepienia. Siedemnaście ogromnych okien wychodzących na park oraz siedemnaście luster na przeciwległej ścianie sprawiają, że sala jest pełna światła i zieleni ogrodu.


Przed pałacem znajduje się półkolisty plac (Place d’Armes), trzy dziedzińce: Ministrów (Cour de Ministres) z konnym posągiem Ludwika XIV, Królewski (Cour Royale) oraz Marmurowy (Cour de Marbre).


Ogrody zajmujące 100 hektarów są dopełnieniem pałacu. Są doskonale rozplanowane na geometrycznym planie, elegancko i nieprzesadnie udekorowane. Pełne basenów, fontann, rzeźb i grot mogą cieszyć oko prze cały dzień.
Ponadto w mieście można odwiedzić przy okazji: Kościół Notre-Dame, Wielkie Stajnie, Hotel des Gendarmes, Katedrę Saint-Louis, Pawilon Madame.

  • Komentarze
brak komentarzy
  • Dodaj komentarz
Treść komentarza
+ Dodaj do komentarza własne zdjęcie (np. jeśli byłeś na danej imprezie)
+ Wstaw film z Youtube


 Imię   Miasto    kod Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Rejestracja | Serwisy

Sylwester | noclegi nad jeziorem
stat4u