• wyszukaj nocleg

Miasto

rodzaj noclegu

do centrum

cena max
+ wyszukiwanie zaawansowane
  • Prowansja

Do odwiedzenia Prowansji nikogo chyba specjalnie zachęcać nie trzeba. Dość stwierdzić, że jest to chyba ulubiony region artystów. Wybierają go zarówno jako miejsce na osadzenie fabuły swych dzieł, jak również sami osiadają w Prowansji, pozwalając jej na rozegranie fabuły swojego życia.


Najlepiej zwiedzać ten region Francji wiosną i jesienią, gdy nie ma jeszcze wielu turystów i można samolubnie rozkoszować się pięknem dzieł stworzonych ręką ludzką i boską. Jednakże jeśli ktoś jest wielkim amatorem żarzącego słońca, a kilka dni deszczowych z rzędu przekreślają mu całą radość z wyjazdu temu polecam wybrać się do Prowansji latem – bywa że nie pada tam przez całe wakacje. 
 Przede wszystkim zachęcam do zjazdu z dróg krajowych (a tym bardziej autostrady) na niewielkie dróżki najczęściej uczęszczane przez samych Prowansalczyków. Uważam, że zwiedzania Prowansji nie można zaliczyć do udanych, jeśli właśnie nie poprzebywa się kilku dni z dala od większych miast, które w tym przypadku nie powinny być priorytetem na mapie turysty. Gordes, Lacoste, Ménerbes czy Saint-Pantaléon to tylko kilka z bajkowych małych miasteczek zbudowanych z kamieni, lub wykutych wprost w skale. Do tego winnice, przydrożne cyprysy i pola oszałamiającej lawendy to widoki, które natychmiast podnoszą poziom endorfin w organizmie. 
 Warto zagadywać mieszkańców, nawet łamanym francuskim, gdyż zwykle są to bardzo serdeczni ludzie, chętni do pomocy i życzliwi. Może uda nam się przyjrzeć szlachetnej pracy w winnicy, a może nawet, przy odrobinie szczęścia, zostaniemy zaproszeni na wspólną kolację z gospodarzem? Wtedy oczom naszym może ukazać się niecodzienny widok. Otóż gospodarska ręka sięgnie po przyprawy do mięsa… pod płot, lub za róg domu! Dopiero po bacznym przyjrzeniu okazuje się, że gęstwina dziko rosnących roślin kryje w sobie takie skarby jak rozmaryn czy tymianek. Zapach rozmarynu, podobnie jak lawendy to znaki rozpoznawcze tego regionu, choć każdy króluje w innym czasie. Wraz ze swoistymi smakami i wspaniałymi widokami tworzą niezapomniany krajobraz Prowansji.


 Jednak należy ostrzec wielbicieli nocnego życia – poza większymi miastami jak Avignon nie zaznacie go. Tutaj ludzie dostrajają swój rytm do rytmu natury i nawet festyny w miasteczkach kończą się po 22. Jest to jednak chyba konieczna cena tego, aby Prowansja na prowincji mogła zachować swój niezachwiany charakter.zdjęcia
  • Komentarze
brak komentarzy
  • Dodaj komentarz
Treść komentarza
+ Dodaj do komentarza własne zdjęcie (np. jeśli byłeś na danej imprezie)
+ Wstaw film z Youtube


 Imię   Miasto    kod Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Rejestracja | Serwisy

Sylwester | noclegi nad jeziorem
stat4u