• wyszukaj nocleg

Miasto

rodzaj noclegu

do centrum

cena max
+ wyszukiwanie zaawansowane
  • Zamki nad Loarą
Zamek Chambord, fot. cacaoboy. Zdjęcie wykorzystane w oparciu o licencję Creative Commons (BY)

Jeśli jesteś wielbicielem średniowiecznych i renesansowych zamków, koniecznie musisz się wybrać do Francji. Dolina rzeki Loary to fantastyczny szlak, przy którym znajdziemy najpiękniejsze zabytkowe zamki. A jest ich tu ponad 300 !


Loara jest najdłuższą rzeką we Francji. Wzdłuż doliny znajdują się nie tylko pałace, ale również historyczne miasta. Jednym z najpiękniejszych zabytków jest zamek Chambord. Powstał w latach 1519 – 1547 nad dopływem Loary. Renesansowa budowla swoim kształtem przypomina twierdzę. Jej głównym elementem jest donżon – budynek centralny. W jego skład wchodzi piękna klatka schodowa, która kształtem przypomina podwójną spiralę. Od klatki odchodzą 4 przedsionki, prowadzące do wielkich apartamentów. Budynek centralny jest fragmentem boku całej budowli i stanowi fasadę główną zamku. W skład zabytku wchodzi: 6 wież, 440 komnat, 84 klatki schodowe 365 kominków i 800 rzeźbionych kapiteli. Całości dopełnia rozciągająca się wokół budowli fosa.


Kolejny zamek, który powinien znaleźć się na trasie zwiedzania znajduje się w miejscowości Villandry. Budowla powstała w XV wieku. Wcześniej znajdowała się tu starożytna forteca, która w XIV wieku uległa zniszczeniu. Obecnie zamek jest własnością rodziny Carvallo, która oddała go do użytku publicznego. Pięknym elementem budowli jest renesansowy ogród. Znajdują się tu liczne, ciekawie strzyżone żywopłoty oraz ogród zimowy.


Zamek Ainay-le-Vieil jest przykładem połączenia nietkniętej średniowiecznej fortecy i renesansowego centralnego gmachu.. Można podziwiać tu ogromny kominek, który zdobią liczne ornamenty. Wraz z nadejściem wiosny przed zamkowym parkiem zakwitają tysiące róż. Odbywają się tu również wystawy i imprezy kulturalne.
Inne zabytki, które warto zobaczyć to zamki w:  Amboise, Blois, Chenonceau, Cheverny, Chinon, Ussé oraz wiele innych.

  • Komentarze
brak komentarzy
  • Dodaj komentarz
Treść komentarza
+ Dodaj do komentarza własne zdjęcie (np. jeśli byłeś na danej imprezie)
+ Wstaw film z Youtube


 Imię   Miasto    kod Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Rejestracja | Serwisy

Sylwester | noclegi nad jeziorem
stat4u